
Забавни факти за мозъка, които вероятно не знаеш
Мозъкът е част от централната нервна система. Това е най-сложната част от тялото ни. Има способността да получава, обработва и изпраща огромно количество информация, но дори и днес има доста неща, които докторите и учените все още не разбират напълно за този орган.
Ето няколко известни и много интересни факти за мозъка, които вероятно не знаеш.
- Има данни за успешни мозъчни операции още от каменната ера.
- Мозъкът на възрастен човек тежи около 1,4 кг.
- Около 75% от мозъка ти се състои от вода. Това означава, че дори леката дехидратация може да има негативен ефект върху функциите му.
- Мозъкът на кашалота тежи около 9 кг. Това е животинският вид с най-голям мозък.
- През първата година от живота на човек, мозъкът му увеличава обема си над три пъти. Мозъкът продължава да расте до около 18 годишна възраст.
- Обикновено главоболието е причинено от химична реакция в мозъка, мускулите и нервите на врата и главата.
- Мозъкът на човек съдържа приблизително 100 милиарда неврона.
- Мит е, че хората използваме само 10% от мозъка си. Всъщност го използваме изцяло. Дори, когато спим, използваме повече от 10%.
- Холестеролът е ключов фактор за запаметяването и ученето. .
- Всичко, което видим, помислим или направим предизвиква обмен на информация между невроните в мозъка. Тази информация се придвижва с различна скорост, която може да достигне до повече от 400 километра в час.
- Смята се, че сънищата са комбинация от въображение, психологични и неврологични фактори – доказателство, че мозъкът работи дори, когато спим.
- При състоянието фантомен синдром на крайник е възможно човек да продължи да чувства болка в ампутиран крайник.
- Мозъкът не може да боли. Той само интерпретира сигналите на болка.
- Човешкият мозък започва да губи прогресивно паметта и други когнитивни функции към края на 20-те.
- С напредване на възрастта човешкият мозък започва да губи от обема си. Това обикновено се случва някъде след средата на живота.
- В процеса на балсамиране, древните Египтяни изваждали мозъка на починалия през носа му.
- Алкохолът афектира пряко човешкият мозък и може да доведе до размазано виждане, завален говор, нестабилна походка и други. Тези ефекти обикновено изчезват след изтрезняване. Ако обаче пиеш често и за дълъг период от време, това може да доведе до трайни и необратими последствия като проблеми с паметта и увреждане на други когнитивни функции.
- Точността в разпознаването от очевидци на заподозрени в престъпление е само около 50%. Това се дължи на факта, че мозъкът се затруднява да запамети детайли относно някой непознат. Травматичните събития също могат да афектират способността на мозъка да запомня детайли.
- Компютърните игри могат да подобрят някои когнитивни умения. Все още информацията в тази насока обаче е оскъдна и се налага провеждането на допълнителни изследвания.
- Мозъкът използва около 20% от кислорода и кръвта в тялото.
Има много неща за мозъка, който лекарите и учените все още не разбират напълно. За щастие всеки ден научават повече.
Точно както останалата част от тялото, мозъкът се нуждае от здравословна диета, физически упражнения и подходящо количество сън, за да функционира най-добре.
Добра идея за упражнения за мозъка е изучаването или опресняването на чужд език. Ако езикът е английски, ние можем да ти помогнем с нашето приложение за лесното му изучаване. Виж повече на сайта ни www.bell.bg.