Няколко разлики между САЩ и Великобритания
САЩ и Великобритания са доста близки и очевидно между тези две държави има доста прилики. Повече от 1,3 милиона британци живеят в САЩ и близо 200 000 американци живеят във Великобритания. Въпреки непрестанния контакт на хора от тези две държави и споменатите прилики, съществуват много разлики. Ето някои от тях.
1. Отпуски, почивки и ваканции
Подобно на нас, британците получават средно около 20 дни платен отпуск на година, с възможността да вземат допълнителни неплатени дни. В САЩ дори 10 дни се считат за щедро предложение. Независимо от малкото дни обаче, само 24% от американците взимат цялата си отпуска, като много предпочитат да останат на работното си място.
2. Смесители за вода
За разлика от останалата част от Европа и от САЩ, Великобританците продължават да обичат отделните чучури за студена и топла вода. Дори в съвременни и модерни сгради, не признават удобствата на смесителя и предпочитат традиционния начин на смесване на водата директно в умивалника.
3. Оръжия
В ръцете на гражданското население на САЩ има около 393 милиона оръжия, което е 4 пъти повече от оръжията в ръцете на военните и 400 пъти повече от тези в полицейските им органи. Във Великобритания пък имат едни от най-стриктните закони в света по отношение на притежание на оръжия и е изключителна рядкост за обикновените граждани да притежават или дори да искат да притежават такива.
4. Комуникация с непознати
В САЩ е напълно прието да започнеш приятелски разговор с непознат в градския транспорт, в който да споделиш подробности свързани с личния си живот, планове за почивка, поддръжка на къщата и други. Британците са като цяло по-обрани и подобна непотърсена близост по-скоро би ги напрегнала и притеснила.
5. Посока на движение
35% от държавите в света карат от „грешната“ страна на пътя и една от тях е Великобритания. Всъщност исторически това е била оригиналната страна, когато хората са се придвижвали основно пеша, на кон или с малки каруци. Смята се, че това идва от войниците, за които е било по-удобно свободната им дясна ръка, с която държат мечовете си, да бъде от към движението в случай на атака. През 1908 г Хенри Форд пуска в движение така известния модел Т, като слага седалката на водача в ляво, а вратите за изход на пасажерите от дясно. Именно тогава много държави променят посоката трайно посоката на движение, но не и британците, които категорично отказват да променят посоката на движение.
Без значение какви са разликите между тези две държави обаче, благодарение на общия език обменът на хора между Великобритания и САЩ е непрестанен. Вече и ти можеш да го научиш с приложението BELL.bg